WYDARZENIA - innabajka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści
Z życia Stowarzyszenia
Góry Świętokrzyskie

 W dniach 15,16,17 października 2010 roku odbyła się  wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Wyprawę zorganizowali przedstawiciele  Stowarzyszenia. Trasę zaplanował dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych – p.  Tadeusz Mazurkiewicz.
     
Przez  trzy ekscytujące dni nauczyciele i rodzice będący członkami  Stowarzyszenia oraz  uczniowie mięli okazję zwiedzić: Muzeum Zagłębia  Staropolskiego, ruiny Wielkiego Pieca w Samsonowie, widzieli Dąb Bartek w  Zagnańsku, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, Ośrodek  Łączności Satelitarnej Psarach, oprócz tego wędrowali na Łysicę,  wchodzili szlakiem królewskim na Święty Krzyż, zwiedzali Kościół na  Łysej Górze, Muzeum Przyrodnicze, Gołoborza, Ameliówkę. Ostatnim etapem  wycieczki było zwiedzanie Kielc: kadzielni, Jaskini Raj, Chęcin oraz  Toru Wyścigowego Kielce-Miedziana Góra.
Dzięki wycieczce członkowie Stowarzyszenia nie tylko poznali  wiele fantastycznych miejsc, ale mieli tez okazję lepiej się poznać i  zintegrować, by w przyszłości lepiej współdziałać w sprawach  podopiecznych „Innej Bajki”.

Zielona Szkoła  
    
  Na przełomie maja i czerwca zorganizowaliśmy wyjazd  w ramach zielonej szkoły do nadmorskiej miejscowości – Kątów Rybackich.  Czterdzieści trzy osoby spędziły w swoim towarzystwie dwa tygodnie. Aby  zapewnić możliwość rehabilitacji zabraliśmy z sobą specjalistę –  fizjoterapeutę. Każde z dzieci codziennie korzystało z zajęć ze  specjalistą.
Oprócz jodoterapii, plażowania, zajęć  rekreacyjno-sportowych, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia i  zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zabytków. Zorganizowaliśmy wycieczki  do:Fromborka, Malborka, Krynicy Morskiej, Sztutowa.

Piknik integracyjny


    13 października wzięliśmy udział w pikniku integracyjnym  organizowanym przez PCPR w Zgierzu. Przedsięwzięcie było adresowane do  placówek szkolnictwa specjalnego oraz fundacji i organizacji  pozarządowych z terenu Powiatu Zgierskiego. Wspólnie z Zespołem Szkół  Specjalnych przygotowaliśmy kiermasze z pracami wykonanymi przez uczniów  naszej szkoły oraz rodziców – członków Stowarzyszenia.


   Nad jeziorem Ślesińskim !
    
W dniach 10 -12.06.2013r. odbyła się - jedna z  atrakcyjniejszych dla naszych podopiecznych imprez turystycznych - „Nad  Ślesińskim Jeziorem!”.   
13-osobowa grupa młodzieży pod opieką 4 opiekunów  wyjechała na trzy dni do położonego nad jeziorem – Ślesina. Młodzież  zakwaterowana była w usytuowanym w zacisznym lesie, z dala od zgiełku  dnia codziennego, „Hotelu Energetyk”.    
Uczestnicy imprezy dojechali do Ślesina 20 - osobowym busem.   
Podstawe cele naszego  wyjazdu to:  upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, poznanie nowej dla młodzieży  formy aktywności i spędzania czasu wolnego jaką jest żeglarstwo,   zintensyfikowanie relacji interpersonalnych między młodzieżą a  opiekunami, wzbogacenie wiedzy uczestników o  środowisku przyrodniczym  i  stworzenie bliskiego kontaktu z przyrodą.    
Impreza również miała charakter integracyjny,  ponieważ brała w niej młodzież z dwóch placówek: ZSS w Aleksandrowie  Łódzkim i MOS Nr 2 w Łodzi.     
W programie przewidzieliśmy przede wszystkim naukę  żeglowania, ponadto: wycieczki rowerowe, zajęcia w parku linowym,  pływanie rowerami wodnymi, kajakami, ogniska.    
Młodzież ze względów organizacyjnych była podzielona na grupy.     
Żeglowaniem dowodził wykwalifikowany i  doświadczony sternik, któremu pomagało dwóch wolontariuszy posiadających  patenty żeglarskie.     
Z zainteresowanymi sztuką żeglowania wolontariusze przeprowadzili  godzinne szkolenie.    
Jedną z głównych atrakcji były również zajęcia w  parku linowym: „Leśny Raj”. Rozpoczynały się one również szkoleniem  przeprowadzanym przez pracowników parku. Następnie młodzież mogła  pokonać jedną z trzech wybranych przez siebie tras – łatwą,  średnią lub  trudną i aktywnie spędzić czas, ćwicząc min. koncentrację i uwagę,  spostrzegawczość oraz zręczność.     
Następną atrakcją były ogniska, wieczorami  młodzież  integrowała się podczas wspólnego śpiewania przy  akompaniamencie gitary i pieczenia kiełbasek.     
Uczestnicy imprezy turystycznej „Nad Ślesińskim  Jeziorem” byli zadowoleni z zaproponowanych im zajęć szkoleniowych i   rekreacyjnych. Wrócili do domów z nowymi umiejętnościami, poszerzoną  wiedzą, wypoczęci i zrelaksowani,  zapowiadając, że chętnie pojadą w to  samo miejsce jesienią.

Projekt pn. : „Kulturalnie czas spędzamy – zabytki i muzea i teatry Pomorza Gdańskiego z radością zwiedzamy”    

We  wrześniu (26.09.2013r.-28.09.2013r.), dzięki Fundacji PZU oraz  współpracy ze Szkołą Podstawową z oddziałami integracyjnymi im. Janusza  Korczaka w Rudzie Bugaj, mogliśmy wyjechać z dwudziestoma uczniami  Zespołu Szkól Specjalnych im. St. Kopcińskiego na trzydniową wycieczkę  do Gdańska.    
        Organizacją tego przedsięwzięcia zajęła się Szkoła  Podstawowa w Rudzie Bugaj, która także była pomysłodawczynią wyjazdu i   opracowała projekt pn. : „Kulturalnie czas spędzamy – zabytki i muzea i teatry Pomorza Gdańskiego z radością zwiedzamy”.
        Ze szkoły w Rudzie Bugaj w wycieczce wzięło udział dwudziestu pięciu uczniów, a o bezpieczeństwo i opiekę nad całą grupą dbało dziewięciu opiekunów.    
Całkowity koszt  projektu wyniósł: 16.962,00 zł, natomiast 14.925,00zł sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
     Do Gdańska wyjechaliśmy w czwartek o godz. 6.20 z  Aleksandrowa Łódzkiego. Na miejsce dotarliśmy o godz.: 13.00, gdzie  zakwaterowaliśmy się na obrzeżach miasta w Hostelu Just.
Smaczne i obfite posiłki: śniadania i obiadokolacje jedliśmy w restauracji w centrum Gdańska w „Kuchni Polskiej”. Już  w pierwszym dniu wycieczki, po posiłku zaczęliśmy zwiedzanie.  Popłynęliśmy galeonem na Westerplatte. Tam zwiedzaliśmy Muzeum Wartownię  Nr I z eksponatami związanymi z bohaterskimi walkami w obronie Gdańska,  gdzie we wrześniu 1939 roku przez siedem dni polscy żołnierze stawiali  dzielny opór przeważającym siłom przeciwnika. W tym miejscu obejrzeliśmy  również celowo zachowane ruiny bunkra oraz pomnik-symbol   upamiętniający wydarzenia  z pierwszego tygodnia września 1939r.
         Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania  Muzeum Poczty  Polskiej z ekspozycjami ilustrującymi walki w obronie gmachu Poczty,  oraz wystawą przedstawiającą życie codzienne polskich Gdańszczan w epoce  międzywojennej. Następnie interaktywnie „bawiliśmy” się w Centralnym  Muzeum Morskim, ucząc się przede wszystkim sztuki żeglowania oraz zajęć  związanych z pracą na morzu. Później poszliśmy oglądać eksponaty w  Muzeum Bursztynu prezentujące wyjątkową biżuterię i przedmioty  dekoracyjne z bursztynem. Następnie z przewodnikiem ruszyliśmy do  Ratusza Miejskiego oraz Dworu Artusa, gdzie uczniowie zachwycili się  wspaniałymi wnętrzami i zgromadzonymi w nich zabytkowymi wytworami  sztuki, a także poznali kamieniczki i charakterystyczne dla Starówki budowle.
         Przywitaliśmy się również nareszcie z morzem, a na  plaży oprócz pamiątkowych zdjęć, wycieczkowicze zbierali muszelki. Dla  wielu naszych uczestników wycieczki było to wyjątkowe przeżycie, gdyż po  raz pierwszy byli nad morzem.  
        Po obiadokolacji wyjechaliśmy do Gdyni, gdzie mogliśmy  oglądać przepiękne żaglowce: Dar Młodzieży i Dar Pomorza. W Gdyni  zapoznaliśmy się  z autentyczną fauną i florą morską i oceaniczną  oglądając bardzo interesujące i rzadkie eksponaty w  Akwarium Gdyńskim.     
W trzecim dniu zwiedzaliśmy z przewodnikiem Forty znajdujące się  na Górze Gradowej, pozostawione po pruskiej armii, wraz podziemnymi  przejściami oraz interaktywnymi wystawami- przedstawiającymi w sposób  bardzo plastyczny najważniejsze wydarzenia z historii Gdańska i Polski.    
        Po zwiedzaniu aktywnie czas spędzaliśmy w interaktywnym  Centrum Hewelianum. W trakcie interaktywnej wystawy odkrywającej prawdy  przyrody i kosmosu można było do woli eksperymentować na 75 różnych  sposobów: zobaczyć dźwięk, wywołać falę tsunami czy poruszyć Słońcem- to  tylko  niektóre spośród atrakcji rozbudzających naukową ciekawość i  wyobraźnię naszych uczniów.
     Pobyt w Gdańsku zakończyliśmy obejrzeniem spektaklu pt.:  „Fahrenheit”  w Teatrze Miniatura, opowiadającym o jednym z  najwybitniejszych gdańszczan Danielu Gabrielu Fahrenheit – słynnym  fizyku, pionierze badań termodynamicznych, twórcy termometru rtęciowego  oraz skali temperatur.    
Po posiłku wyjechaliśmy w podróż do domu, do którego dotarliśmy o godzinie 9.30.
       Udział w wycieczce umożliwił naszym uczniom poznanie i  dotarcie do miejsc i zabytków, o których uczą się na zajęciach  dydaktycznych. Dzieciaki miały okazję zobaczyć miejsca, które mogli  oglądać jedynie na zdjęciach w podręcznikach szkolnych, zdobyć nową  wiedzę oraz kształcić postawę patriotyzmu.    
Naszym zadaniem było również rozwinięcie wrażliwości na przekaz artystyczny oraz piękno polskiego wybrzeża.    
       Dzięki udziałowi  w wycieczce  uczestnicy mogli  kulturalnie spędzić czas wolny, rozwinąć umiejętności społeczne -  nauczyć się zasad zachowywania obowiązujących w muzeach i miejscach  publicznych.    
Ponadto dzieciaki doskonale się integrowały, kształcąc umiejętność współpracy oraz rozwijając zachowania pomocowe.
        Wycieczka okazała się niebywałą atrakcją zarówno dla  dzieci i młodzieży jak i opiekunów. Dostarczyła nam wielu wspomnień i  wrażeń, które w przyszłości zaowocują kolejnymi wyjazdami związanymi ze  zwiedzaniem polskiego pomorza.
    
   
STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN
"INNA BAJKA"
95-070 Aleksandrów Łódzki
ul. Franciszkańska 14/16
Wróć do spisu treści