Jaszowiec - innabajka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści
„Wizyta w Ustroniu” 2019


   14 października  2019 roku o godzinie 6.00 na parkingu przed Urzędem Miasta w Aleksandrowie Łódzkim odbyła się zbiórka uczestników wycieczki do Ustronia  organizowanej dla uczniów naszej szkoły przez Stowarzyszenie INNA BAJKA. Wszyscy uczniowie przybyli punktualnie. Po pożegnaniu z rodzicami, równo o godzinie 6.30 wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Kilka godzin później cała grupa dotarła na miejsce noclegu - Domu Wypoczynkowego „Nauczyciel” usytuowanego w malowniczej ustrońskiej dzielnicy Jaszowiec. Na miejscu przydzielono pokoje                     i młodzież poszła się rozpakować. O godzinę 13.30 przewidziano spotkanie organizacyjne. Uczestnicy zebrali się w  sali konferencyjnej, aby poznać zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w górach oraz przepisy regulaminu obowiązujące na terenie ośrodka.
 
Później pod opieką nauczycieli i rodziców uczniowie wyruszyli malowniczą trasą wiodącą wzdłuż brzegu Wisły do centrum Ustronia.  Podczas spaceru mogli podziwiać piękno górskiej przyrody, poznać historię miasta. Wędrówka była także fantastyczną okazją do wzajemnego lepszego poznania się uczniów, rodziców i nauczycieli .  Po spacerze cała grupa wróciła do domu wypoczynkowego na  kolację . Wieczór upłynął nam na wspólnych rozmowach, zabawach i grach integracyjnych. Tak minął nam pierwszy dzień.
   Dzień drugi. Po pierwszej nocy w nowym miejscu wszyscy w wyśmienitych nastrojach o godz. 9.00 stawili się na pysznym śniadaniu,  po którym zorganizowano zbiórkę, by punktualnie o godz 10.00 wyruszyć „ Ustrońską Ciuchcią”  na zwiedzanie miasta zakończone wjazdem na Równicę   (  szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. ) Po krótkiej wspinaczce dotarliśmy do tarasu widokowego, z którego rozciągał się fantastyczny widok na panoramę Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry i Malinowskiej Skały. W schronisku zatrzymaliśmy się na chwilę, a gdy już wszyscy złapali głębszy oddech, kupili pamiątki i przekąsili małe co nieco, wyruszyliśmy w drogę powrotną. To jednak nie był koniec niespodzianek przygotowanych przez Stowarzyszenie na ten dzień... Około godziny 13.00 młodzież wróciła do ośrodka. Mieli czas na odświeżenie się po wycieczce, zregenerowanie sił, by o 14.00 pojawić się w jadalni na obiedzie. Kierownik wycieczki p. Agnieszka ogłosiła zebranym w stołówce, że o godzinie 17.00 wszyscy zaproszeni są na „Zielony Kulig”- przejazd bryczkami do karczmy, w której zorganizowano dla nas zabawę  połączoną z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli wiadomość, że wieczór spędzą na zabawach, śpiewie a nawet – jak się później okazało – tańcu. Zabawa zakończyła się nocnym spacerem z pochodniami po którym autokarem wróciliśmy do ośrodka.
 
Dzień trzeci  rozpoczął się nieco wcześniej niż poprzedni. Tego dnia śniadanie miało miejsce o godzinie 8.30 bo w planach mieliśmy całodniową wycieczkę z przewodnikiem      i zwiedzanie okolicznych atrakcji. Naszą wędrówkę po Małej Pętli Beskidzkiej rozpoczęliśmy w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej , w którym mogliśmy zapoznać się z florą i fauną lasów Beskidzkich, a także zapoznać z zawodem leśnika. Na koniec prelekcji śmiałkowie mogli spróbować przejść przez lisią norę.
Następnie pojechaliśmy do Koniakowa do Muzeum Koronki, w którym mogliśmy podziwiać oraz zakupić piękne koronkowe cudeńka zrobione przez okoliczne gospodynie.
 
Stamtąd udaliśmy się do Istebnej na niezapomnianą lekcję folkloru w Kurnej Chacie Kawuloka.  Z typowym dla Górali humorem gawędziarz Jasiek opowiedział nam o kulturze regionu, tradycyjnych góralskich strojach, zwyczajach i zajęciach dnia codziennego.
 
Podczas prelekcji prezentowane były, także góralskie instrumenty: piszczałki, trombity, gajdy, rogi pasterskie.
 
Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie i poznawanie atrakcji turystycznych Wisły i okolic, a były to między innymi: Skocznia im. A. Małysza, Galeria Trofeów Sportowych A. Małysza, Zamek Prezydencki na Zadnim Groniu,Amfiteatr i centrum miasta z obowiązkową wizyta w najlepszej cukierni „u Janeczki", w której mogliśmy spróbować ulubionego ciastka Adama Małysza.(pyszności !!! ) Z wycieczki wróciliśmy późnym wieczorem.
Ostatni dzień -dzień czwarty.
 
Po wcześniejszym śniadaniu (8.00) należało się spakować, posprzątać pokoje i znieść bagaże do poczekalni. Wszystko musiało przebiegać sprawnie, bo już o  godzinie 10.00 wyruszyliśmy do centrum miasta by zakupić ostatnie pamiątki dla najbliższych i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Punktualnie o 12.30 autokar ruszył w drogę powrotną do domu. Trasa minęła wszystkim bardzo szybko. Wielu uczniów odpoczywało, inni wspominali wycieczkę i oglądali zrobione w czasie tych kilku dni zdjęcia. Na miejsce zbiórki, czyli plac przed Urzędem Miasta, dotarliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi o  godz. 17.00. Tam na każdego z nas czekali stęsknieni rodzice i bliscy.
 
Poniżej fotorelacja z naszej wycieczki

STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN
"INNA BAJKA"
95-070 Aleksandrów Łódzki
ul. Franciszkańska 14/16
Wróć do spisu treści